FERRITSLEVReclinerfåtölj FERRITSLEV beige tyg
Tygklädsel. Sittdyna med pocketfjädrar och skumstoppning. Ryggdyna i skum. Med steglös lutningsmekanism och inbyggt benstöd. Bn i massivt trä. B90 x H105 x D93 cm
Specifikationer
| Typ | Reclinerfåtölj |
|---|---|
| Material | Skum, Plywood, Polyester, Polyetylenskum, Massivt gummiträ, Stål |
| Material | Sits: Skum, Plywood, Polyester, Stål, Rygg: Skum, Plywood, Polyester, Armstöd: Skum, Plywood, Polyester, Ben: Massivt gummiträ |
| Ram | Plywood |
| Sits | Tyg: Polyester, Skummaterial: Polyetylenskum, Skumdensitet: 25 kg/m³ |
| Ryggstöd | Tyg: Polyester, Skummaterial: Polyetylenskum, Skumdensitet: 25 kg/m³ |
| Armstöd | Tyg: Polyester, Skummaterial: Polyetylenskum, Skumdensitet: 25 kg/m³ |
| Ben | Massivt gummiträ |
| Fyllning | 100% polyester, 100% polyester |
| Yttermaterial | 100% polyester |
| Färg | Beige |
| Funktion | Inbyggd benstöd, Steglös lutningsmekanism |
| Fjädertyp | |
| Storlek monterad | Bredd: 90 cm, Höjd: 105 cm, Djup: 93 cm |
| Sitthöjd | 47 |
| Sittdjup | 51 |
| Monteringsanvisning | Omonterat |
| Storlek omonterad | Bredd: 77 cm, Längd: 92 cm, Höjd: 65 cm |
| Vikt | 33 kg |
| Max belastning | 110 kg |
| Max belastning per sits | 110 kg |
| Antal kolli | 1 |
| Miljö-och hälsointyg | FSC® 100% |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Betyg
Skön reclinerfåtölj
Mycket bättre än förväntat, då priset var relativt lågt. Bra dämpning och stöd för ryggen. Man sitter skönt. Tycker om färgen och känslan av tyget också
Namn: Annsofi Lennestål
Helt underbar fåtölj!
Köpte två av dessa fåtöljer i dag. Det tog en kvart att montera ihop dom, super enkelt var det, kom i två delar, var bara att klicka på ryggstödet och skruva dit benen, behövde inte ens ta upp bruksanvisningen. Ser ut precis som på bilden. Stor, bred och stabil men ändå lätt i vikt. Bra stoppning i sitts och ryggstöd, inte för mjuk, bra sitthöjd, bra längd på ryggstödet så huvudet kan vila på det, bra att armstöden var breda och långt ned så man inte får ont i axlarna, lätt att luta bakåt i den om man trycker ifrån med tårna i golvet när man ska bakåt, går att fälla så långt bak att man kan ligga i den. Ser ut att vara bra kvalité och hoppas den håller länge och att den finns kvar i sortimentet om man behöver en ny om något år. Prisvärd, snygg och skön. Rekommenderas verkligen!
Namn: Catarina
Helt underbar fåtölj!
Köpte två av dessa fåtöljer i dag. Det tog en kvart att montera ihop dom, super enkelt var det, kom i två delar, var bara att klicka på ryggstödet och skruva dit benen, behövde inte ens ta upp bruksanvisningen. Ser ut precis som på bilden. Stor, bred och stabil men ändå lätt i vikt. Bra stoppning i sitts och ryggstöd, inte för mjuk, bra sitthöjd, bra längd på ryggstödet så huvudet kan vila på det, bra att armstöden var breda och långt ned så man inte får ont i axlarna, lätt att luta bakåt i den om man trycker ifrån med tårna i golvet när man ska bakåt, går att fälla så långt bak att man kan ligga i den. Ser ut att vara bra kvalité och hoppas den håller länge och att den finns kvar i sortimentet om man behöver en ny om något år. Prisvärd, snygg och skön. Rekommenderas verkligen!
Namn: Catarina
Helt underbar fåtölj!
Köpte två av dessa fåtöljer i dag. Det tog en kvart att montera ihop dom, super enkelt var det, kom i två delar, var bara att klicka på ryggstödet och skruva dit benen, behövde inte ens ta upp bruksanvisningen. Ser ut precis som på bilden. Stor, bred och stabil men ändå lätt i vikt. Bra stoppning i sitts och ryggstöd, inte för mjuk, bra sitthöjd, bra längd på ryggstödet så huvudet kan vila på det, bra att armstöden var breda och långt ned så man inte får ont i axlarna, lätt att luta bakåt i den om man trycker ifrån med tårna i golvet när man ska bakåt, går att fälla så långt bak att man kan ligga i den. Ser ut att vara bra kvalité och hoppas den håller länge och att den finns kvar i sortimentet om man behöver en ny om något år. Prisvärd, snygg och skön. Rekommenderas verkligen!
Namn: Catarina
Fåtölj
Jag tycker att färgen stämmer, den känns hög när man sitter i den och ganska stum men den är också helt ny. Jag är jätte nöjd!
Namn: Elli
Rejäl fåtölj!
Blev besviken på färgen som inte motsvarar färgen på bilden. Den är lite mörkare i verkligheten! Sitter mycket bekvämt. Bra sitthöjd för onda knän dvs lätt att resa sig. Lite trög till en början att få ut fotstödet. Kontaktade kundtjänst som var mkt trevliga och hjälpsamma. Köpte 2 st och behöll dom.
Namn: Lotti
Linda e prática
Muito fácil e rápida de montar. Confortável, apesar de não ser fácil de levantar o apoio de pés, depois torna-se prática. Ótima para relaxar, ler e embeleza o espaço.
Namn: Isabel
relax Fauteuil
goede kwaliteit voor de prijs
Namn: Hanna
Eugenio
Comprada hace 3 semanas. Fácil de montar, cómoda, ligera, elegante y a buen precio. Muy contentos con la compra. Eso sí, el respaldo debería ser algo más alto.
Namn: Eugenio
Extrem de comod, material foarte slab
Are 5 luni, folosire normală, adică stat pe el în fiecare seară. Materialul din zonele care intră în contact cu corpul au urme vizibile de utilizare. Comparabil cu altă mobila cu scop similar, de la un competitor, este mult mai slab pe partea de textil. Canapeaua de la competitor are 6 ani și arată perfect, ambele produse sunt crem.
Namn: Stefan
Leverans
När du handlar online på JYSK, finns det flera olika leveransalternativ att välja mellan.
Du kan få din order skickad till din lokala JYSK-butik eller direkt hem till dörren med hemleverans.
Click & Collect – kostnadsfritt
Med Click & Collect kan du reservera varor online och hämta upp dem i din lokala JYSK-butik. När du reserverar varor online kommer JYSK att bekräfta att din order är redo för upphämtning inom 30 minuter. Click & Collect är kostnadsfritt och du behöver inte betala dina produkter förrän du hämtar upp dem i butiken.
Köp online - hämta i butik – fri frakt
På JYSK.se hittar du ett bredare sortiment av varor.
Om du vill köpa ”ENDAST ONLINE” varor, kan du lägga en order och betala den på JYSK.se för att sedan hämta upp din order utan extra kostnad i din lokala JYSK-butik.
När din beställning är klar för upphämtning kommer du att bli kontaktad av JYSK. Observera att vissa produkter inte är tillgängliga med detta leveransalternativ på grund av produktens vikt eller förpackningsproblem.
Hemleverans av postpaket – se priserna här
När du handlar online, kan du alltid välja att få din beställning levererad hem till dig, till arbetsplatsen eller till ett annat ställe som passar dig. Våra postpaket skickas via PostNord.
Hemleverans av stora varor – se priserna här
När du handlar större och tyngre varor såsom madrasser, soffor eller andra typer av möbler, kan hemleverans vara att föredra. JYSK samarbetar med välkända och säkra fraktfirmor runt om i världen för att se till så att din leverans kommer fram i tid. Som kund kan du välja att få din beställning levererad till din trottoar/tomt eller köpa till inbärning vilket innebär att din beställning bärs in i det första rummet efter huvudentrén. Du kan välja mellan leverans till trottoaren eller inburen hemleverans till ett rum som du själv väljer.
Endast i butik
Vi är stolta över vårt stora sortiment online. Men ibland kan en specifik vara endast köpas via Click & Collect eller direkt i butik. I vanligaste fall handlar det om ömtåliga varor, utgående varor eller varor som endast sålts under en kortare tid.
Fraktkostnader
Läs mer om våra fraktkostnader.


