DAMFENNERLoungeset DAMFENNER 5-sits natur
Rekommenderade varor
Skapa en mysig uteplats med DAMFENNER loungeset. Detta 5-sits set består av en soffa, 2 stolar med bekväma dynor och ett matchande loungebord med bordsskiva i massiv FSC® teak.
Egenskaper
- 5-sits loungeset: 3-sits loungesoffa, 2 loungestolar och 2 bord
- Exklusiva dynor: Med slitstarkt, strukturvävt överdrag
- Bordsskiva i massiv FSC® teak: Kombinerar hållbarhet med naturlig skönhet
- Konstrotting: Väderbeständig rotting i syntet
- Stomme i stål: Robust och slitstark
- Tvättbart överdrag: Dynornas överdrag är avtagbart och kan tvättas i 30°C
- FSC® 100%: Träd och skogsbaserade material som används i denna produkt kommer från ansvarsfullt skötta FSC®-certifierade skogar
5-sits loungeset
Detta set består av en 3-sits loungesoffa, 2 loungestolar och 1 loungebord. De matchande loungemöblerna rymmer bekvämt 5 personer.
Exklusiva dynor
De inkluderade exklusiva sitt- och ryggdynorna låter dig luta dig tillbaka och slappna av med stor komfort. Dynorna har ett slitstarkt, strukturvävt överdrag som gör dem tåliga mot slitage. Förvara dynorna inomhus när de inte används för att skydda dem mot väder och vind och förlänga deras livslängd.
Bordsskiva i massiv FSC® teak
Loungebordet har en bordsskiva i massiv FSC® teak. Det är ett naturligt material med högt innehåll av naturlig olja som skyddar mot att fukt absorberas av träet. Över tid får teak en naturlig silvergrå patina. Regelbunden oljning av bordet rekommenderas för att bibehålla dess utseende och hållbarhet.
Konstrotting
Konstrotting är en lätt, syntetisk rotting som ger ett naturligt utseende samtidigt som den är underhållsfri. Konstrotting är väderbeständigt, vilket innebär att det tål exponering av sol, fukt och temperaturförändringar.
Stomme i stål
Den pulverlackerade stålramen är både robust och slitstark. Vikten av en stålram ger god stabilitet.
Tvättbart överdrag
Dynornas överdrag har en dragkedja som gör att det enkelt kan tas av och tvättas i maskin i 30°C för att hålla det fräscht och rent. Dynornas fyllning kan inte tvättas.
FSC® 100 %
FSC®-märket är din garanti för att materialen som används i denna produkt kommer från FSC®-certifierade skogar eller andra kontrollerade källor. Genom att välja FSC®-certifierade produkter hjälper du till att skydda världens skogar.
Specifikationer
| Loungeset | 3-sits soffa, 2 stolar, 1 bord |
|---|---|
| Soffa | |
| Storlek monterad | Bredd: 181 cm, Höjd: 67 cm, Djup: 79 cm, Sitthöjd: 43 |
| Material | Ram: Stål, Rygg: Konstrotting är ett syntetiskt lättviktsmaterial. Det är slitstarkt, UV-skyddat och väderbeständigt. Konstrotting är ett syntetiskt lättviktsmaterial. Det är slitstarkt, UV-skyddat och väderbeständigt. |
| Typ | 3-sits soffa |
| Stol | |
| Storlek monterad | Bredd: 76, Höjd: 67 cm, Djup: 79 cm, Sitthöjd: 43 |
| Material | Ram: Stål, Rygg: Konstrotting är ett syntetiskt lättviktsmaterial. Det är slitstarkt, UV-skyddat och väderbeständigt. Konstrotting är ett syntetiskt lättviktsmaterial. Det är slitstarkt, UV-skyddat och väderbeständigt. |
| Stol armstödshöjd | 67 cm |
| Bord | |
| Storlek monterad | Bredd: 65, Längd: 120 cm, Höjd: 40 cm |
| Material | Ram: Stål, Bordsskiva: Teak är ett underhållsfritt naturmaterial. Det slitstarka hårdträet innehåller mycket naturlig olja, vilket förhindrar vatten och fukt att tränga in i träet. Detta gör det mycket fukt- och temperaturtåligt. Med tiden utvecklar teak en naturlig, silvergrå patina. |
| Bordet höjd - golv tillllägsta kansten | 37 cm |
| Möbeltassar | Polypropylen |
| Storlek omonterad | Bredd: 82/90/68 cm, Längd: 184/85/123 cm, Höjd: 46/48/4,5 cm |
| Vikt | 43/39/9 kg |
| Färg | Svart, Natur |
| Personer | 4.5 |
| Inklusiv | Exklusiva dynor med slitstarkt, strukturvävt överdrag |
| Behandling | Pulverlackerad |
| Dyna | |
| Sittdyna | Tyg: 100% polyester, Stoppning: Polyeterskum + polyesterfiber, Skumdensitet: 20 kg/m³, Innerkudde: 100% polypropylen, Tvätt: 30°C, Blekning: Använd ej blekmedel, Torktumling: Får inte torktumlas, Strykning: Kan inte strykas, Kemtvätt: Tål ej kemtvätt, Instruktion: Tvätta alltid med liknande färger, Stäng blixtlåset innan tvätt, Tvättbart överdrag |
| Ryggdyna | Tyg: 100% polyester, Stoppning: 100% polyester fiber, Innerkudde: 100% polypropylen, Tvätt: 30°C, Blekning: Använd ej blekmedel, Torktumling: Får inte torktumlas, Strykning: Kan inte strykas, Kemtvätt: Tål ej kemtvätt, Instruktion: Tvätta alltid med liknande färger, Stäng blixtlåset innan tvätt, Tvättbart överdrag |
| Max belastning | 440 kg |
| Testad för | 440 kg |
| Monteringsanvisning | Omonterat |
| Miljö-och hälsointyg | FSC® 100% |
| Underhåll | Rengör med vatten och mild såpa. |
| Förvaring | Förvara inomhus under vintern |
| Användning | Utomhus |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Betyg
Meget tilfreds
Meget tilfredse med vores køb.. God sidde stilling, dog kan sæderne virke hårde for andre
Namn: Aytac
DAMFENNER
DAMFENNER er OK Loungesett litt harde sitteputer
Namn: Victor
Ensemble lounge
Bonjour, l’ensemble lounge est géniale, très confortable et mieux que ce que nous attentions. Livré dans les dates promises. Merci beaucoup !
Namn: Memeti Diellza
Zahradní sestava
Sedací sestava splnila mé očekávání, je velmi pohodlná a ve skutečnosti hezčí než na obrázku. Velmi jednoduchá montáž.
Namn: Tereza
Leverans
När du handlar online på JYSK, finns det flera olika leveransalternativ att välja mellan.
Du kan få din order skickad till din lokala JYSK-butik eller direkt hem till dörren med hemleverans.
Click & Collect – kostnadsfritt
Med Click & Collect kan du reservera varor online och hämta upp dem i din lokala JYSK-butik. När du reserverar varor online kommer JYSK att bekräfta att din order är redo för upphämtning inom 30 minuter. Click & Collect är kostnadsfritt och du behöver inte betala dina produkter förrän du hämtar upp dem i butiken.
Köp online - hämta i butik – fri frakt
På JYSK.se hittar du ett bredare sortiment av varor.
Om du vill köpa ”ENDAST ONLINE” varor, kan du lägga en order och betala den på JYSK.se för att sedan hämta upp din order utan extra kostnad i din lokala JYSK-butik.
När din beställning är klar för upphämtning kommer du att bli kontaktad av JYSK. Observera att vissa produkter inte är tillgängliga med detta leveransalternativ på grund av produktens vikt eller förpackningsproblem.
Hemleverans av postpaket – se priserna här
När du handlar online, kan du alltid välja att få din beställning levererad hem till dig, till arbetsplatsen eller till ett annat ställe som passar dig. Våra postpaket skickas via PostNord.
Hemleverans av stora varor – se priserna här
När du handlar större och tyngre varor såsom madrasser, soffor eller andra typer av möbler, kan hemleverans vara att föredra. JYSK samarbetar med välkända och säkra fraktfirmor runt om i världen för att se till så att din leverans kommer fram i tid. Som kund kan du välja att få din beställning levererad till din trottoar/tomt eller köpa till inbärning vilket innebär att din beställning bärs in i det första rummet efter huvudentrén. Du kan välja mellan leverans till trottoaren eller inburen hemleverans till ett rum som du själv väljer.
Endast i butik
Vi är stolta över vårt stora sortiment online. Men ibland kan en specifik vara endast köpas via Click & Collect eller direkt i butik. I vanligaste fall handlar det om ömtåliga varor, utgående varor eller varor som endast sålts under en kortare tid.
Fraktkostnader
Läs mer om våra fraktkostnader.


