STORE MYAbasicMadrasskydd 80/90x200cm STORE MYA
STORE MYA madrasskydd 80/90x200 cm är utformad för att ge dig komfort hela natten. Madrasskyddet används som ett skyddande lager mellan din madrass och lakanet. Den är tvättbar, hjälper till att bibehålla en ren och hygienisk sovmiljö och förlänger din madrass livslängd.
Egenskaper
- Storlek: B80/90 x L200 cm. Höjd: 0,5 cm
- Elastiska hörnband: Håller ditt madrasskydd på plats
- Tvättbar: Kan tvättas i 60°C
- Polyestertyg: Slitstarkt och lätt att rengöra
- Polyesterfyllning: Mjukt och spänstigt
- OEKO-TEX® STANDARD 100: Testad för skadliga ämnen
Elastiska hörnband
Elastiska hörnband i resår hjälper till att hålla madrasskyddet på plats och förhindrar att den glider under natten.
Tvättbar
Madrasskyddet kan maskintvättas i 60°C. Tvätt i 60°C eller mer tar bort oönskade dammkvalster från tyget.
Polyestertyg
Polyester är ett slitstarkt tyg som är lätt att rengöra och håller sig fint över tid, även vid regelbunden användning.
Polyesterfyllning
Den slitstarka och spänstiga polyesterfyllningen håller sin form efter tvätt och ger en mjuk och bekväm sovyta.
OEKO-TEX® STANDARD 100
Detta madrasskydd är OEKO-TEX® STANDARD 100-certifierat. Det innebär att varje del av produkten, från tyger till trådar testas av oberoende OEKO-TEX®-institut och uppfyller strikta gränsvärden för skadliga ämnen
| Madrasstyp | Madrasskydd |
|---|---|
| Storlek | Bredd: 80/90 cm, Längd: 200 cm, Höjd: 0.5 cm |
| Storlek | 80/90x200 |
| Packad | Vikta |
| Förpackningsstorlek | Bredd: 37 cm, Längd: 50 cm, Höjd: 25 cm |
| Kärna | 100 g/m² 100% polyester (100% återvunnen), silikoniserad fiber |
| Material till överdrag | 100% polyester (100% återvunnen), mikrofiber |
| Material | Vävt |
| Eelastisk | Resårband |
| Montering | Hörnresår |
| Färg | Vit |
| Tvätt | 60°C |
| Blekning | Använd ej blekmedel |
| Torktumling | * Torktumling möjligt vid lägre temperatur (max. 60ºC) |
| Strykning | Kan inte strykas |
| Kemtvätt och våttvätt | Tål ej kemtvätt |
| Instruktion | Tvätta alltid separat, Tvätta alltid med liknande färger, Dra till rätt form i vått tillstånd och häng upp på en lina för att torka, Tvätta före användning |
| Miljö-och hälsointyg | Denna produkt är OEKO-TEX® STANDARD 100 certifierad. Det innebär att varje komponent är testad av oberoende OEKO-TEX®-institut och uppfyller strikta gränsvärden för skadliga ämnen. |
| Kvalitet | BASIC |
| Vikt | 0,455 kg |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Bra
Bra kvalité för pengarna. Nöjd.
Namn: Sofia
Madrasskydd
Toppen köpte 2 st till 160 bred säng gick alldeles utmärkt ligger stadigt på och bra valuta för pengarna!
Namn: Marianne
Madrass
Mycket bra
Namn: Jan Persson Stoltz
madrasskydd
mycket nöjd. tunn och lätt att tvätta
Namn: Britt Andis Eriksson
Madrassskydd
Fel storlek till skummadrass 90/200. Madrassskydd et kunde varit lite större samt något tjockare och bättre kvalitet
Namn: Rickard BERG HIRCHE
Madrassskydd
Helt ok
Namn: Kerstin Aneling
Madrass skydd
Jättebra leverans jättenöjd
Namn: Marcus
Madrasskydd
Helt ok, fungerar som tänkt
Namn: Kicki
Madrasskydd
Toppenbra
Namn: Yvonne
Bäddmadrass
Bra
Namn: Maud Holmberg
När du handlar online på JYSK, finns det flera olika leveransalternativ att välja mellan.
Du kan få din order skickad till din lokala JYSK-butik eller direkt hem till dörren med hemleverans.
Click & Collect – kostnadsfritt
Med Click & Collect kan du reservera varor online och hämta upp dem i din lokala JYSK-butik. När du reserverar varor online kommer JYSK att bekräfta att din order är redo för upphämtning inom 30 minuter. Click & Collect är kostnadsfritt och du behöver inte betala dina produkter förrän du hämtar upp dem i butiken.
Köp online - hämta i butik – fri frakt
På JYSK.se hittar du ett bredare sortiment av varor.
Om du vill köpa ”ENDAST ONLINE” varor, kan du lägga en order och betala den på JYSK.se för att sedan hämta upp din order utan extra kostnad i din lokala JYSK-butik.
När din beställning är klar för upphämtning kommer du att bli kontaktad av JYSK. Observera att vissa produkter inte är tillgängliga med detta leveransalternativ på grund av produktens vikt eller förpackningsproblem.
Hemleverans av postpaket – se priserna här
När du handlar online, kan du alltid välja att få din beställning levererad hem till dig, till arbetsplatsen eller till ett annat ställe som passar dig. Våra postpaket skickas via PostNord.
Hemleverans av stora varor – se priserna här
När du handlar större och tyngre varor såsom madrasser, soffor eller andra typer av möbler, kan hemleverans vara att föredra. JYSK samarbetar med välkända och säkra fraktfirmor runt om i världen för att se till så att din leverans kommer fram i tid. Som kund kan du välja att få din beställning levererad till din trottoar/tomt eller köpa till inbärning vilket innebär att din beställning bärs in i det första rummet efter huvudentrén. Du kan välja mellan leverans till trottoaren eller inburen hemleverans till ett rum som du själv väljer.
Endast i butik
Vi är stolta över vårt stora sortiment online. Men ibland kan en specifik vara endast köpas via Click & Collect eller direkt i butik. I vanligaste fall handlar det om ömtåliga varor, utgående varor eller varor som endast sålts under en kortare tid.
Fraktkostnader
Läs mer om våra fraktkostnader.
