HELAGS + STORHOGNALoungeset HELAGS svart + STORHOGNA 4-sits mullvad
Upplev underhållsfri avslappning utomhus med detta loungeset som består av HELAGS sidobord i fiberlera och STORHOGNA loungesoffa med snabbtorkande dynor.
Egenskaper
- 4-sits loungeset: 4-sits loungesoffa och 1 sidobord
- Vädertåligt: Motstår alla typer av väder och kan stå ute året runt
- Snabbtorkande skum: Skummet släpper igenom vatten och torkar snabbt efter regn
- Lösningsfärgat akryltyg: UV-skyddat, vattentätt och fläckbeständigt
- Bordsskiva i fiberlera: Slitstarkt och vädertåligt
- Stomme i stål: Stabilt och slitstark
- Enkelt underhåll: Material som kräver lite eller inget underhåll
4-sits loungeset
Detta set består av en 4-sits loungesoffa och 1 sidobord. De matchande loungemöblerna rymmer bekvämt 4 personer.
Vädertåligt
Soffan är utformad för att motstå alla typer av väder och kan stå ute året runt. Den vädertåliga loungesoffan har både snabbtorkande skum och ett uv-skyddat, vatten- och fläckbeständigt överdrag vilket gör den slitstark och hållbar.
Snabbtorkande skum
Loungesoffan har snabbtorkande skum med en öppen cellstruktur. Detta gör det enklare för vatten och luft att passera igenom istället för att vatten absorberas. Det innebär att soffan torkar inom några timmar beroende på vind och temperatur.
Lösningsfärgat akryltyg
Det slitstarka akryltyget är UV-skyddat för att skydda färgen från att blekna. Den är också vatten- och fläckbeständig, vilket innebär att den inte absorberar vatten eller fläckar från till exempel smuts, glass eller drycker.
Bordsskiva i fiberlera
Sidobordet har en bordsskiva i fiberlera. Detta är ett kompositmaterial tillverkat av lera som förstärks av fibrer, så som cellulosafibrer eller fiberglas. Materialet är både slitstarkt och lättviktigt. Fiberlera är vädertåligt, vilket betyder att den motstår exponering av sol, fukt och temperaturändringar.
Stomme i stål
Den pulverlackerade stålramen är både robust och slitstark. Vikten av en stålram ger god stabilitet.
Enkel underhåll
Detta loungeset är tillverkat av hållbara, kvalitetsmaterial som är underhållsfria. Rengör enkelt möblerna med vatten och mild tvål. Förvara dem inomhus när de inte används för att förlänga dess livslängd.
| Personer | 4 |
|---|---|
| Soffa | |
| Storlek monterad | Bredd: 257 cm, Höjd: 74 cm, Djup: 193 cm, Sitthöjd: 43, Spegelvänd: Nej |
| Bord | |
| Storlek monterad | Höjd: 50 cm, Diameter: 85 cm |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Specifikationer - Sidobord HELAGS Ø85xH50 svart
| Storlek monterad | Diameter: 85 cm, Höjd: 50 cm |
|---|---|
| Storlek omonterad | Bredd: 89 cm, Längd: 89 cm, Höjd: 14 cm |
| Vikt | 27 kg |
| Material | Ställning: Stål, Bordsskiva: Fiberlera är ett kompositmaterial med lågt underhåll tillverkat av lera förstärkt med fibrer, såsom cellulosafiber eller glasfiber. Detta ger ett slitstarkt, väderbeständigt och lätt material. |
| Form | Rund |
| Behandling | Pulverlackering skyddar metall mot slitage och rost. Pulverlackering är en process där man lägger ett skyddande lager av färgat pulver på metall. |
| Färg | Svart |
| Monteringsanvisning | Omonterat |
| Underhåll | Rengör med vatten och mild såpa. |
| Förvaring | Förvara inomhus under vintern |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Specifikationer - Loungesoffa STORHOGNA 4-sits allväders mullvad
| Storlek monterad | Bredd: 257 cm, Höjd: 74 cm, Djup: 193 cm |
|---|---|
| Sitthöjd | 43 |
| Stol armstödshöjd | 74 cm |
| Storlek omonterad | Bredd: 165/196 cm, Längd: 94,5/94,5 cm, Höjd: 73/73 cm |
| Vikt | 21,8/26,8 kg |
| Material | Ram: Stål, Rygg: 100% polyester, Sits: 100% polyester, Armstöd: 100% polyester, Ben: Polyetylen |
| Möbeltassar | Polypropylen |
| Dyna | |
| Sittdyna | Tyg: 100% polyester, Stoppning: Polyetylenskum, Skumdensitet: 20 kg/m³, Tvätt: Nej, Blekning: Använd ej blekmedel, Torktumling: Får inte torktumlas, Strykning: Kan inte strykas, Kemtvätt: Tål ej kemtvätt, Instruktion: Fläckar kan tvättas bort med vatten |
| Ryggdyna | Tyg: 100% polyester, Stoppning: Polyetylenskum, Skumdensitet: 20 kg/m³, Tvätt: Nej, Blekning: Använd ej blekmedel, Torktumling: Får inte torktumlas, Strykning: Kan inte strykas, Kemtvätt: Tål ej kemtvätt, Instruktion: Fläckar kan tvättas bort med vatten |
| Personer | 4 |
| Tillbehör | Snabbtorkande överdrag, Snabbtorkande skum är väderbeständigt tack vare den öppna cellstrukturen, som gör det lätt för vatten och luft att passera igenom. Skummet torkar snabbt, vilket förhindrar att mögel utvecklas. |
| Behandling | Pulverlackering skyddar metall mot slitage och rost. Pulverlackering är en process där man lägger ett skyddande lager av färgat pulver på metall. |
| Färg | Mullvad |
| Testad för | 440 kg |
| Underhållsfri | Ja |
| Monteringsanvisning | Omonterat |
| Underhåll | Underhållsfritt. Rengör med vatten och mild såpa. |
| Användning | Utomhus |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Een toppertje!
Bank zit lekker, veert mee. Mooie kleur. En voor een buiten bank van deze kwaliteit heel scherp geprijsd!
Namn: Mandy
När du handlar online på JYSK, finns det flera olika leveransalternativ att välja mellan.
Du kan få din order skickad till din lokala JYSK-butik eller direkt hem till dörren med hemleverans.
Click & Collect – kostnadsfritt
Med Click & Collect kan du reservera varor online och hämta upp dem i din lokala JYSK-butik. När du reserverar varor online kommer JYSK att bekräfta att din order är redo för upphämtning inom 30 minuter. Click & Collect är kostnadsfritt och du behöver inte betala dina produkter förrän du hämtar upp dem i butiken.
Köp online - hämta i butik – fri frakt
På JYSK.se hittar du ett bredare sortiment av varor.
Om du vill köpa ”ENDAST ONLINE” varor, kan du lägga en order och betala den på JYSK.se för att sedan hämta upp din order utan extra kostnad i din lokala JYSK-butik.
När din beställning är klar för upphämtning kommer du att bli kontaktad av JYSK. Observera att vissa produkter inte är tillgängliga med detta leveransalternativ på grund av produktens vikt eller förpackningsproblem.
Hemleverans av postpaket – se priserna här
När du handlar online, kan du alltid välja att få din beställning levererad hem till dig, till arbetsplatsen eller till ett annat ställe som passar dig. Våra postpaket skickas via PostNord.
Hemleverans av stora varor – se priserna här
När du handlar större och tyngre varor såsom madrasser, soffor eller andra typer av möbler, kan hemleverans vara att föredra. JYSK samarbetar med välkända och säkra fraktfirmor runt om i världen för att se till så att din leverans kommer fram i tid. Som kund kan du välja att få din beställning levererad till din trottoar/tomt eller köpa till inbärning vilket innebär att din beställning bärs in i det första rummet efter huvudentrén. Du kan välja mellan leverans till trottoaren eller inburen hemleverans till ett rum som du själv väljer.
Endast i butik
Vi är stolta över vårt stora sortiment online. Men ibland kan en specifik vara endast köpas via Click & Collect eller direkt i butik. I vanligaste fall handlar det om ömtåliga varor, utgående varor eller varor som endast sålts under en kortare tid.
Fraktkostnader
Läs mer om våra fraktkostnader.


