ODDESUNDLoungeset ODDESUND 4,5-sits beige
Rekommenderade varor
Skapa en stilfull och bekväm uteplats med ODDESUND loungeset. Detta 4,5-sits set i beige består av en soffa, 2 stolar med bekväma dynor och ett matchande set av satsbord med bordsskiva i FSC® hårdträ.
Egenskaper
- 4,5-sits loungeset: 2,5-sits loungesoffa, 2 loungestolar och 2 bord
- Exklusiva dynor: Med slitstarkt, strukturvävt överdrag
- Olefin-tyg: UV-skyddat och vattentätt
- Oljat FSC® hårdträ: Kombinerar hållbarhet med naturlig skönhet
- Stomme i aluminium: Rostfritt och lätt
- Tvättbart överdrag: Dynornas överdrag är avtagbart och kan tvättas i 30°C
- FSC® 100%: Träd och skogsbaserade material som används i denna produkt kommer från ansvarsfullt skötta FSC®-certifierade skogar
- OEKO-TEX® STANDARD 100: Testad för skadliga ämnen
- JUTLANDIA®: Skandinaviskt utomhusliv
4,5-sits loungeset
Detta loungeset består av en 2,5-sits loungesoffa, 2 loungestolar och 2 loungebord. De matchande loungemöblerna rymmer bekvämt 4,5 personer.
Exklusiva dynor
De inkluderade exklusiva sits- och ryggdynorna låter dig bekvämt luta dig tillbaka för en avslappnande stund. Dynorna har ett slitstarkt, strukturvävt överdrag som gör dem tåliga som slitage. Förvara dynorna inomhus när du inte använder dem för att skydda dem mot väder och vind och förlänga deras livslängd.
Olefin-tyg
Dynornas överdrag är tillverkat av olefin vilket består av slitstarka polypropenfibrer. Överdraget är både UV-skyddat och vattentätt. Det skyddar färgen från att blekna och gör att tyget torkar snabbt.
Oljat FSC® hårdträ
FSC® hårdträ erbjuder naturlig hållbarhet, livslängd och skönhet. Träet är behandlat med olja för att skydda det och framhäva dess naturliga färg. Regelbunden oljning av träet rekommenderas för att bibehålla dess färg och skydda det från fukt.
Stomme i aluminium
Detta loungeset har en stomme av elegant, lättviktigt aluminium. Den är rostbeständig och kräver inget underhåll. Aluminium är väderbeständigt, vilket innebär att det tål exponering av sol, fukt och temperaturförändringar.
Tvättbart överdrag
Dynornas överdrag har en dragkedja som gör att det enkelt kan tas av och tvättas i maskin i 30°C för att hålla det fräscht och rent. Dynornas fyllning kan inte tvättas.
FSC® 100 %
FSC®-märket är din garanti för att materialen som används i denna produkt kommer från FSC®-certifierade skogar eller andra kontrollerade källor. Genom att välja FSC®-certifierade produkter hjälper du till att skydda världens skogar.
OEKO-TEX® STANDARD 100
Detta loungeset är OEKO-TEX® STANDARD 100-certifierat. Det betyder att varje komponent har testats av oberoende OEKO-TEX®-institut och möter strikta gränsvärden för skadliga ämnen.
JUTLANDIA®
Trädgårdsprodukter av hög kvalitet som kombinerar modern design med funktion till fantastiska priser. En stor del av JUTLANDIA®´s trädgårdsmöbler är underhållsfria, och märket erbjuder även FSC®-certifierade trämöbler för uteplatsen.
Specifikationer
| Loungeset | 2,5-sits soffa, 2 stolar, 2 bord |
|---|---|
| Soffa | |
| Storlek monterad | Bredd: 167 cm, Höjd: 63 cm, Djup: 75 cm, Sitthöjd: 28 |
| Material | Ram: Aluminium, Rygg: Aluminium, Sits: Aluminium, Armstöd: Massiv eukalyptus |
| Typ | 2,5-sits soffa |
| Stol | |
| Storlek monterad | Bredd: 67, Höjd: 63 cm, Djup: 75 cm, Sitthöjd: 28 |
| Material | Ram: Aluminium, Rygg: Aluminium, Sits: Aluminium, Armstöd: Massiv eukalyptus |
| Stol armstödshöjd | 58 cm |
| Bord | |
| Storlek monterad | Bredd: 72/62, Längd: 72/62 cm, Höjd: 39/32 cm |
| Material | Ram: Aluminium, Bordsskiva: Massiv eukalyptus |
| Bordet höjd - golv tillllägsta kansten | 33/27 cm |
| Möbeltassar | Polypropylen |
| Storlek omonterad | Bredd: 83/78 cm, Längd: 171/78 cm, Höjd: 62/11 cm |
| Vikt | 56 kg |
| Färg | Beige, Mörkbrun |
| Personer | 4.5 |
| Inklusiv | Exklusiva dynor med slitstarkt, strukturvävt överdrag |
| Behandling | Oljat, Pulverlackerad |
| Tillbehör | Olefintyg |
| Dyna | |
| Sittdyna | Tyg: 100% polypropylen, Stoppning: Polyuretanskum/100% polyester, fiber, Skumdensitet: 25 kg/m³, Innerkudde: 100% polypropylen, Tvätt: 30°C, Blekning: Använd ej blekmedel, Torktumling: Får inte torktumlas, Strykning: Kan inte strykas, Kemtvätt: Tål ej kemtvätt, Instruktion: Tvätta alltid med liknande färger, Stäng blixtlåset innan tvätt, Tvättbart överdrag |
| Ryggdyna | Tyg: 100% polypropylen, Stoppning: 100% polyester fiber, Innerkudde: 100% polypropylen, Tvätt: 30°C, Blekning: Använd ej blekmedel, Torktumling: Får inte torktumlas, Strykning: Kan inte strykas, Kemtvätt: Tål ej kemtvätt, Instruktion: Tvätta alltid med liknande färger, Stäng blixtlåset innan tvätt, Tvättbart överdrag |
| Max belastning | 440 kg |
| Testad för | 440 kg |
| Monteringsanvisning | Omonterat |
| Miljö-och hälsointyg | FSC® 100%, OEKO-TEX® STANDARD 100 |
| Underhåll | Behandla med träolja enligt bifogad anvisning. |
| Förvaring | Förvara inomhus under vintern |
| Användning | Utomhus |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Betyg
Skön
Skön och stabil grupp! Lätt att montera ihop! Sköna dynor som inte är för hård eller för låg!
Namn: Mikaela Frycklund
Zestaw wypoczynkowy, zewnętrzny.
Spełnia oczekiwania. Lekki i wygodny a stelaż na bazie aluminium.
Namn: J
Градинска мебел
Много съм доволна. Jysk ме очарова винаги с подбор на дизайн и цветове. Тази мебел е мека и удобна! Доволна съм от всички продукти които съм си купувала от Jysk, а те не са малко.
Namn: Стефка Стефанова
Foarte frumos
Setul este foarte frumos, calitativ si comod. Este incapator si de dormit pe el.
Namn: Nicoleta
Hej
Wypoczynek solidny i nowoczesny.
Namn: Aga
Mobilier terasa
Calitate foarte bună, mulțumită de profus
Namn: cristina balazs
Super schöne Loungesitzgruppe
Super bequem und so stabil. Es war keine große Überlegung, im Laden einmal Probesitzen, online bestellt. Einfach nur schön… Preis-/Leistungsverhältnis stimmt da total.
Namn: Nicole Focke-mesenbring
Je recommande!
Salon très joli et très confortable. De bonne qualité et d'entretien facile avec ses housses déhoussables. Les tables gigognes sont très pratiques.
Namn: Sandrine
Sehr schön
Sehr schöne Lounge, bequem, leicht aufzubauen, schöner Farbton.
Namn: Karin
Om varumärket
JUTLANDIA - Utomhusliv på skandinaviskt sätt
Säkra en bekväm sommar med högkvalitativa JUTLANDIA®-trädgårdsvaror som kombinerar funktion och modern design till utmärkta priser.
Antingen du vill möblera trädgårdens soligaste hörna, få vardagsrummet att smälta ihop med uteplatsen eller skapa en storstadsoas på balkongen så har JUTLANDIA lösningen. Sortimentet inehåller klassisk design och verkliga sommarfavoriter, samtliga med en skandinavisk touch.
Många av trädgårdsmöblerna från JUTLANDIA är underhållsfria och i sortimentet hittar du också FSC®-certifierade trämöbler. Detta innebär att träet kommer från ett ansvarsfullt bedrivet skogsbruk som garanterar god miljö för både natur, djur och människor.
Leverans
När du handlar online på JYSK, finns det flera olika leveransalternativ att välja mellan.
Du kan få din order skickad till din lokala JYSK-butik eller direkt hem till dörren med hemleverans.
Click & Collect – kostnadsfritt
Med Click & Collect kan du reservera varor online och hämta upp dem i din lokala JYSK-butik. När du reserverar varor online kommer JYSK att bekräfta att din order är redo för upphämtning inom 30 minuter. Click & Collect är kostnadsfritt och du behöver inte betala dina produkter förrän du hämtar upp dem i butiken.
Köp online - hämta i butik – fri frakt
På JYSK.se hittar du ett bredare sortiment av varor.
Om du vill köpa ”ENDAST ONLINE” varor, kan du lägga en order och betala den på JYSK.se för att sedan hämta upp din order utan extra kostnad i din lokala JYSK-butik.
När din beställning är klar för upphämtning kommer du att bli kontaktad av JYSK. Observera att vissa produkter inte är tillgängliga med detta leveransalternativ på grund av produktens vikt eller förpackningsproblem.
Hemleverans av postpaket – se priserna här
När du handlar online, kan du alltid välja att få din beställning levererad hem till dig, till arbetsplatsen eller till ett annat ställe som passar dig. Våra postpaket skickas via PostNord.
Hemleverans av stora varor – se priserna här
När du handlar större och tyngre varor såsom madrasser, soffor eller andra typer av möbler, kan hemleverans vara att föredra. JYSK samarbetar med välkända och säkra fraktfirmor runt om i världen för att se till så att din leverans kommer fram i tid. Som kund kan du välja att få din beställning levererad till din trottoar/tomt eller köpa till inbärning vilket innebär att din beställning bärs in i det första rummet efter huvudentrén. Du kan välja mellan leverans till trottoaren eller inburen hemleverans till ett rum som du själv väljer.
Endast i butik
Vi är stolta över vårt stora sortiment online. Men ibland kan en specifik vara endast köpas via Click & Collect eller direkt i butik. I vanligaste fall handlar det om ömtåliga varor, utgående varor eller varor som endast sålts under en kortare tid.
Fraktkostnader
Läs mer om våra fraktkostnader.


