SANDEFJORDplusLyocelltäcke 150x210 SANDEFJORD svalt
SANDEFJORD lyocelltäcke 150x210 cm är ett svalt täcke utformad för att hålla dig bekväm så du kan sova gott.
Egenskaper
- Storlek: 150x210 cm
- Svalt täcke: Om du känner dig varm under natten
- Lyocell: Andningsbar och fuktransporterande. Fyllningsvikt 630 g
- Tvätt: Kan tvättas i 30°C
- OEKO-TEX® STANDARD 100: Testad för skadliga ämnen
- 5 års garanti: Ett långvarigt val
Svalt täcke
JYSK:s täcken finns i tre isoleringsnivåer: svalt, varmt och extra varmt. Detta täcke är svalt och utformat för dig som tenderar att känna dig varm på natten.
Lyocell
Fyllningen i detta täcke är 100 % lyocell, som är ett mjukt, andningsbart och temperaturreglerande material. Dess fukttransporterande egenskaper hjälper till att skapa en torr och bekväm sovmiljö. Fyllningsvikt 630 g.
Tvätt
Täcket kan maskintvättas i 30 °C för att hålla det fräscht och rent.
OEKO-TEX® STANDARD 100
Denna produkt är OEKO-TEX® STANDARD 100-certifierad. Detta innebär att varje komponent är testad av oberoende OEKO-TEX®-institut och uppfyller strikta gränsvärden för skadliga ämnen.
5 års garanti
Alla PLUS-täcken levereras med en utökad 5 års garanti, så att du kan känna dig trygg i ditt val av täcke.
Låt oss hjälpa dig att välja rätt täcke
För att läsa mer om vilket täcke som passar dig, läs våra guider eller besök din lokala JYSK‑butik för personlig vägledning från vår kunniga personal. Prova olika täcken och få hjälp att välja rätt utifrån dina preferenser gällande isolering, fyllningstyp och temperaturegenskaper.
Specifikationer
| Typ | Sommartäcke |
|---|---|
| Storlek | Bredd: 150 cm, Längd: 210 cm |
| Täcke storlek | Enkeltäcke |
| Fyllningsvikt | 630 g |
| Fyllning | 100% Lyocell |
| Totaltvikt | 1400 g |
| Material till överdrag | 100% Lyocell |
| Konstruktion | Genomsytt, rutor |
| Färg | Blå, Vit |
| Tvätt | 30°C extra mild |
| Blekning | Använd ej blekmedel |
| Torktumling | Får inte torktumlas |
| Naturlig torkning | Hängtorkas |
| Strykning | Kan inte strykas |
| Kemtvätt och våttvätt | Tål ej kemtvätt |
| Underhåll | Måste tvättas och torkas i en maskin med kapacitet på minst 7 kg. Ska skakas och vädras regelbundet, ej piskas eller dammsugas. |
| Kant | Färg: Blå, Vit, Form: Kantband |
| Miljö-och hälsointyg | Denna produkt är OEKO-TEX® STANDARD 100 certifierad. Det innebär att varje komponent är testad av oberoende OEKO-TEX®-institut och uppfyller strikta gränsvärden för skadliga ämnen. |
| Kvalitet | PLUS |
| Isoleringsförmåga | Sval |
| Garanti | 5 års garanti |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Betyg
Leverans
När du handlar online på JYSK, finns det flera olika leveransalternativ att välja mellan.
Du kan få din order skickad till din lokala JYSK-butik eller direkt hem till dörren med hemleverans.
Click & Collect – kostnadsfritt
Med Click & Collect kan du reservera varor online och hämta upp dem i din lokala JYSK-butik. När du reserverar varor online kommer JYSK att bekräfta att din order är redo för upphämtning inom 30 minuter. Click & Collect är kostnadsfritt och du behöver inte betala dina produkter förrän du hämtar upp dem i butiken.
Köp online - hämta i butik – fri frakt
På JYSK.se hittar du ett bredare sortiment av varor.
Om du vill köpa ”ENDAST ONLINE” varor, kan du lägga en order och betala den på JYSK.se för att sedan hämta upp din order utan extra kostnad i din lokala JYSK-butik.
När din beställning är klar för upphämtning kommer du att bli kontaktad av JYSK. Observera att vissa produkter inte är tillgängliga med detta leveransalternativ på grund av produktens vikt eller förpackningsproblem.
Hemleverans av postpaket – se priserna här
När du handlar online, kan du alltid välja att få din beställning levererad hem till dig, till arbetsplatsen eller till ett annat ställe som passar dig. Våra postpaket skickas via PostNord.
Hemleverans av stora varor – se priserna här
När du handlar större och tyngre varor såsom madrasser, soffor eller andra typer av möbler, kan hemleverans vara att föredra. JYSK samarbetar med välkända och säkra fraktfirmor runt om i världen för att se till så att din leverans kommer fram i tid. Som kund kan du välja att få din beställning levererad till din trottoar/tomt eller köpa till inbärning vilket innebär att din beställning bärs in i det första rummet efter huvudentrén. Du kan välja mellan leverans till trottoaren eller inburen hemleverans till ett rum som du själv väljer.
Endast i butik
Vi är stolta över vårt stora sortiment online. Men ibland kan en specifik vara endast köpas via Click & Collect eller direkt i butik. I vanligaste fall handlar det om ömtåliga varor, utgående varor eller varor som endast sålts under en kortare tid.
Fraktkostnader
Läs mer om våra fraktkostnader.


