HOUModulloungeset HOU m/schäslong 6-sits hårdträ
HOU modulära loungeset ger dig flexibiliteten att anpassa och optimera din utomhusyta. Detta set består av 3 sittmoduler med bekväma kuddar och 2 matchande bordsmoduler med ett oljat FSC-bord® i hårdträ. Du kan enkelt omarrangera modulerna till olika kombinationer som passar dina behov.
Funktioner
- 6-sits loungeset: 2 soffmoduler, 1 schäslongmodul och 2 bordsmoduler
- Modulärt loungeset: Kan anpassas efter din utomhusyta
- Exklusiva dynor: Med slitstarkt, struktuvävt överdrag
- Oljat FSC® hårdträ: Kombinerar hållbarhet och naturlig skönhet
- Stomme i aluminium: Rostbeständigt och lättviktigt
- Tvättbar överdrag: Dynornas överdrag är avtagbart och kan tvättas i 30°C
- FSC® 100%: Träd och skogsbaserade material som används i denna produkt kommer från ansvarsfullt skötta FSC®-certifierade skogar
Modulärt loungeset
Loungeset består av 2 soffmoduler, 1 schäslongmodul och 2 bordsmoduler. Ett modulärt loungeset är en flexibel lösning som kan anpassas efter dina behov och din utomhusyta.
Exklusiva dynor
De inkluderade exklusiva sitt- och ryggdynorna låter dig luta dig tillbaka och slappna av med stor komfort. Dynorna har ett slitstarkt, strukturvävt överdrag som gör dem tåliga mot slitage. Förvara dynorna inomhus när de inte används för att skydda dem mot väder och vind och förlänga deras livslängd.
Oljat FSC® hårdträ
FSC® hårdträ erbjuder naturlig hållbarhet, livslängd och skönhet. Träet är behandlat med olja för att skydda det och framhäva dess naturliga färg. Regelbunden oljning av träet rekommenderas för att bibehålla dess färg och skydda det från fukt.
Stomme i aluminium
Detta loungeset har en stomme av elegant, lättviktigt aluminium. Den är rostbeständig och kräver inget underhåll. Aluminium är väderbeständigt, vilket innebär att det tål exponering av sol, fukt och temperaturförändringar.
Tvättbart överdrag
Dynornas överdrag har en dragkedja som gör att det enkelt kan tas av och tvättas i maskin i 30°C för att hålla det fräscht och rent. Dynornas fyllning kan inte tvättas.
FSC® 100 %
FSC®-märket är din garanti för att materialen som används i denna produkt kommer från FSC®-certifierade skogar eller andra kontrollerade källor. Genom att välja FSC®-certifierade produkter hjälper du till att skydda världens skogar.
| Miljö-och hälsointyg | FSC® 100% |
|---|---|
| Personer | 6 |
| Soffa | |
| Storlek monterad | Bredd: 390 cm, Höjd: 72 cm, Djup: 181 cm, Sitthöjd: 30 |
| Bord | |
| Storlek monterad | Bredd: 75, Längd: 75 cm, Höjd: 30 cm |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Specifikationer - Loungemodul HOU soffa 2-sits hårdträ
| Storlek monterad | Bredd: 153 cm, Höjd: 72 cm, Djup: 84 cm |
|---|---|
| Sitthöjd | 30 |
| Storlek omonterad | Bredd: 79,5 cm, Längd: 156,5 cm, Höjd: 34,5 cm |
| Vikt | 17 kg |
| Material | Ram: Aluminium, Massiv akacia, Rygg: Aluminium, Sits: Aluminium, Ben: Aluminium |
| Möbeltassar | Polypropylen |
| Dyna | |
| Sittdyna | Tyg: 100% polypropylen, Stoppning: Polyuretanskum/100% polyester, fiber, Skumdensitet: 25 kg/m³, Innerkudde: 100% polyester, Tvätt: 30°C, Blekning: Använd ej blekmedel, Torktumling: Får inte torktumlas, Strykning: Kan inte strykas, Kemtvätt: Tål ej kemtvätt, Instruktion: Tvätta alltid med liknande färger, Stäng blixtlåset innan tvätt, Tvättbart överdrag |
| Ryggdyna | Tyg: 100% polypropylen, Stoppning: 100% polyester fiber, Innerkudde: 100% polyester, Tvätt: 30°C, Blekning: Använd ej blekmedel, Torktumling: Får inte torktumlas, Strykning: Kan inte strykas, Kemtvätt: Tål ej kemtvätt, Instruktion: Tvätta alltid med liknande färger, Stäng blixtlåset innan tvätt, Tvättbart överdrag |
| Personer | 2 |
| Tillbehör | Soffan kan spegelvändas |
| Behandling | Oljat, Pulverlackering skyddar metall mot slitage och rost. Pulverlackering är en process där man lägger ett skyddande lager av färgat pulver på metall. |
| Färg | Svart, Natur |
| Testad för | 220 kg |
| Inklusiv | Exklusiva dynor med slitstarkt, strukturvävt överdrag |
| Monteringsanvisning | Omonterat |
| Miljö-och hälsointyg | Alla skogsbaserade material som använts i varor med denna märkning kommer från skogar som granskats av en oberoende tredje part, för att bekräfta att de hanteras enligt FSC®:s strikta, sociala och miljömässiga standarder. Titta efter FSC-märkta varor i butik och online. |
| Underhåll | Behandla med träolja enligt bifogad anvisning. |
| Förvaring | Förvara inomhus under vintern |
| Användning | Utomhus |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Specifikationer - Loungemodul HOU schäslong 2-sits hårdträ
| Storlek monterad | Bredd: 153 cm, Höjd: 72 cm, Djup: 181 cm |
|---|---|
| Sitthöjd | 30 |
| Storlek omonterad | Bredd: 18 cm, Längd: 190 cm, Höjd: 176,5 cm |
| Vikt | 31 kg |
| Material | Ram: Aluminium, Massiv akacia, Rygg: Aluminium, Sits: Aluminium, Ben: Aluminium |
| Möbeltassar | Polypropylen |
| Dyna | |
| Sittdyna | Tyg: 100% polypropylen, Stoppning: Polyuretanskum/100% polyester, fiber, Skumdensitet: 25 kg/m³, Innerkudde: 100% polyester, Tvätt: 30°C, Blekning: Använd ej blekmedel, Torktumling: Får inte torktumlas, Strykning: Kan inte strykas, Kemtvätt: Tål ej kemtvätt, Instruktion: Tvätta alltid med liknande färger, Stäng blixtlåset innan tvätt, Tvättbart överdrag |
| Ryggdyna | Tyg: 100% polypropylen, Stoppning: 100% polyester fiber, Innerkudde: 100% polyester, Tvätt: 30°C, Blekning: Använd ej blekmedel, Torktumling: Får inte torktumlas, Strykning: Kan inte strykas, Kemtvätt: Tål ej kemtvätt, Instruktion: Tvätta alltid med liknande färger, Stäng blixtlåset innan tvätt, Tvättbart överdrag |
| Personer | 2 |
| Tillbehör | Soffan kan spegelvändas |
| Behandling | Oljat, Pulverlackering skyddar metall mot slitage och rost. Pulverlackering är en process där man lägger ett skyddande lager av färgat pulver på metall. |
| Färg | Svart, Natur |
| Testad för | 220 kg |
| Inklusiv | Exklusiva dynor med slitstarkt, strukturvävt överdrag |
| Monteringsanvisning | Omonterat |
| Miljö-och hälsointyg | Alla skogsbaserade material som använts i varor med denna märkning kommer från skogar som granskats av en oberoende tredje part, för att bekräfta att de hanteras enligt FSC®:s strikta, sociala och miljömässiga standarder. Titta efter FSC-märkta varor i butik och online. |
| Underhåll | Behandla med träolja enligt bifogad anvisning. |
| Förvaring | Förvara inomhus under vintern |
| Användning | Utomhus |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Specifikationer - Loungemodul HOU bord B75xL75 hårdträ
| Storlek monterad | Bredd: 75 cm, Längd: 75 cm, Höjd: 30 cm |
|---|---|
| Bordet höjd - golv tillllägsta kansten | 25 cm |
| Storlek omonterad | Bredd: 79,5 cm, Längd: 79,5 cm, Höjd: 8 cm |
| Vikt | 7,8 kg |
| Material | Ställning: Aluminium, Bordsskiva: Massiv akacia, Ben: Aluminium |
| Möbeltassar | Polypropylen |
| Form | Fyrkantig |
| Behandling | Oljat, Pulverlackering skyddar metall mot slitage och rost. Pulverlackering är en process där man lägger ett skyddande lager av färgat pulver på metall. |
| Färg | Natur |
| Monteringsanvisning | Omonterat |
| Miljö-och hälsointyg | Alla skogsbaserade material som använts i varor med denna märkning kommer från skogar som granskats av en oberoende tredje part, för att bekräfta att de hanteras enligt FSC®:s strikta, sociala och miljömässiga standarder. Titta efter FSC-märkta varor i butik och online. |
| Underhåll | Behandla med träolja enligt bifogad anvisning. |
| Förvaring | Förvara inomhus under vintern |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
När du handlar online på JYSK, finns det flera olika leveransalternativ att välja mellan.
Du kan få din order skickad till din lokala JYSK-butik eller direkt hem till dörren med hemleverans.
Click & Collect – kostnadsfritt
Med Click & Collect kan du reservera varor online och hämta upp dem i din lokala JYSK-butik. När du reserverar varor online kommer JYSK att bekräfta att din order är redo för upphämtning inom 30 minuter. Click & Collect är kostnadsfritt och du behöver inte betala dina produkter förrän du hämtar upp dem i butiken.
Köp online - hämta i butik – fri frakt
På JYSK.se hittar du ett bredare sortiment av varor.
Om du vill köpa ”ENDAST ONLINE” varor, kan du lägga en order och betala den på JYSK.se för att sedan hämta upp din order utan extra kostnad i din lokala JYSK-butik.
När din beställning är klar för upphämtning kommer du att bli kontaktad av JYSK. Observera att vissa produkter inte är tillgängliga med detta leveransalternativ på grund av produktens vikt eller förpackningsproblem.
Hemleverans av postpaket – se priserna här
När du handlar online, kan du alltid välja att få din beställning levererad hem till dig, till arbetsplatsen eller till ett annat ställe som passar dig. Våra postpaket skickas via PostNord.
Hemleverans av stora varor – se priserna här
När du handlar större och tyngre varor såsom madrasser, soffor eller andra typer av möbler, kan hemleverans vara att föredra. JYSK samarbetar med välkända och säkra fraktfirmor runt om i världen för att se till så att din leverans kommer fram i tid. Som kund kan du välja att få din beställning levererad till din trottoar/tomt eller köpa till inbärning vilket innebär att din beställning bärs in i det första rummet efter huvudentrén. Du kan välja mellan leverans till trottoaren eller inburen hemleverans till ett rum som du själv väljer.
Endast i butik
Vi är stolta över vårt stora sortiment online. Men ibland kan en specifik vara endast köpas via Click & Collect eller direkt i butik. I vanligaste fall handlar det om ömtåliga varor, utgående varor eller varor som endast sålts under en kortare tid.
Fraktkostnader
Läs mer om våra fraktkostnader.


