TYRIA + FLYAbasicKontinentalsäng 180x200 TYRIA + FLYA Grå-23 Medium
Rekommenderade varor
TYRIA kontinentalsäng 180x200 cm med FLYA bäddmadrass är ett elegant sängalternativ utformad för att ge dig stöd och komfort hela natten. Kontinentalsängar kombinerar flera madrasslager för att ge balanserad komfort, stöd och djup.
Inkluderat
- 1 bäddmadrass med polyeterskum. Höjd: 4 cm
- 1 resårmadrass med riktat stöd
- 1 sängbotten
- Ben och sänggavel kan köpas separat
Egenskaper
- Storlek: B180 x L200 cm. Höjd: 43 cm
- Mjuk madrass: Omslutande och följsam
- Färg: Sand-23
- FSC® Mix: Trä och skogsbaserat material i den här produkten kommer från FSC®-certifierade, återvunna eller andra kontrollerade källor
Mediumfast madrass
En mediumfast madrass är ett mångsidigt val som ger balanserat stöd och måttlig följsamhet. Även om komforten varierar från person till person, gäller det generellt att ju tyngre du är, desto fastare bör madrassen vara, och vice versa. Madrassen ska vara mjuk eller fast nog för att hålla ryggraden i en rak linje.
1 bäddmadrass med polyeterskum
Polyeterskum är ett vanligt förekommande skummaterial som ger stabilt och pålitligt stöd, perfekt för vardagliga sömnbehov. Bäddmadrassen kan få sängen att kännas lite fastare. Överdraget kan tvättas i 60°C.
1 resårmadrass med riktat stöd
Resårmadrassen är utformad för att ge dig riktat stöd genom kombinationen av komfortlager och zoner. Den består av 5 komfortzoner och 3 komfortlager som inkluderar pocketfjädrar och polyeterskum. Var och en bidrar till djup och övergripande stöd. Varje pocketfjäder är innesluten i en egen tygficka och anpassar sig individuellt efter din kropp. Detta skapar en följsam och stödjande madrass.
1 sängbotten
Sängbottnen ger ökad stabilitet och stöd för madrassen som ligger ovanpå. Det bidrar till en mer balanserad sovupplevelse.
Färg
Matcha din säng med en sänggavel i färgkoden grå-23 för ett enhetligt och stilrent intryck. En sänggavel tillför karaktär till sovrummet och hjälper till att minska märken på väggen som kan uppstå när man sover nära den.
FSC® Mix
FSC® Mix-märket betyder att allt trä och skogsbaserat material i produkten kommer från en kombination av FSC®-certifierade
skogar, återvunnet material eller FSC®-kontrollerat trä.
Tillverkningslukt försvinner med tiden
När du får en ny säng kan du märka en svag tillverkningslukt. Detta är helt ofarligt och kommer försvinna med tiden. Att lufta eller dammsuga sängen kan hjälpa till att påskynda processen.
Låt oss hjälpa dig att välja rätt säng
För att lära dig mer om vilken säng som passar dig, läs våra guider eller besök din lokala JYSK-butik. Där kan du testa olika alternativ och få vägledning om att välja rätt alternativ baserat på din sovställning och andra personliga preferenser.
| Höjd exkl. ben/medar | 43 cm |
|---|---|
| Storlek | Bredd: 180 cm, Längd: 200 cm |
| Storlek | 180x200 |
| Sänggavel | Exkl. |
| Hårdhet | Medium |
| Fjädertyp | |
| Kärna bäddmadrass | Polyeterskum |
| Madrass färg | Grå-23 |
| Miljö-och hälsointyg | FSC® Mix |
| Kvalitet | BASIC |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Specifikationer - Bäddmadrass 180x200cm FLYA
| Madrasstyp | Bäddmadrass |
|---|---|
| Storlek | Bredd: 180 cm, Längd: 200 cm, Höjd: 4 cm |
| Storlek | 180x200 |
| Packad | Rullpackad i kartong |
| Förpackningsstorlek | Bredd: 28 cm, Längd: 105 cm, Höjd: 28 cm |
| Kärna | 30 mm polyeterskum 25 kg/m³ |
| Kärnsammansättning | Polyeterskum |
| Material till överdrag | 100% polyester (100% återvunnen) |
| Material | Stickat, Vävt |
| Quiltning | 200 g/m² polyester |
| Färg | Vit |
| Tvätt | 60°C, endast överdrag |
| Blekning | Använd ej blekmedel |
| Torktumling | Får inte torktumlas |
| Strykning | Kan inte strykas |
| Kemtvätt och våttvätt | Tål ej kemtvätt |
| Instruktion | Tvätta alltid med liknande färger, Stäng blixtlåset innan tvätt, Tvättbart överdrag |
| Miljö-och hälsointyg | Denna produkt är OEKO-TEX® STANDARD 100 certifierad. Det innebär att varje komponent är testad av oberoende OEKO-TEX®-institut och uppfyller strikta gränsvärden för skadliga ämnen. |
| Kvalitet | BASIC |
| Vikt | 4,37 kg |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
Specifikationer - Kontinentalsäng 180x200cm TYRIA Grå-23 Medium
| Hårdhet | Medium |
|---|---|
| Sängen består av | 1 sängbotten + 1 madrass |
| Sänggavel | Exkl. |
| Madrass färg | Grå-23 |
| Boxklämmor | Exklusive |
| Monteringsanvisning | Omonterat |
| Bäddmadrass | |
| Kemtvätt och våttvätt | Tål ej kemtvätt |
| Resårmadrass | |
| Zonindelning | 5 |
| Storlek | Bredd: 180 cm, Längd: 200 cm, Höjd: 17 cm |
| Komfortlager 1 (överst) | 20 mm polyeterskum 25 kg/m³ |
| Fjäderlager 1 (överst) | 13 cm Varje pocketfjäder skyddas av en tygficka, vilket gör madrassen flexibel, ökar hållbarheten och reducerar ljud. |
| Fjädertyp | Varje pocketfjäder skyddas av en tygficka, vilket gör madrassen flexibel, ökar hållbarheten och reducerar ljud. |
| Fjädrar/m² | 250 |
| Komfortlager 4 | 20 mm polyeterskum 25 kg/m³ |
| Material till överdrag | 100% polyester // 100% polyester |
| Bas | |
| Storlek | Bredd: 180 cm, Längd: 200 cm, Höjd: 22 cm |
| Träram höjd | 22 cm |
| Antal lameller | 12 |
| Färg | Grå |
| Instruktion | Torka av med en fuktig trasa |
| Tyg | |
| Material till överdrag | 100% polyester |
| Instruktion | Torka av med en fuktig trasa |
| Total storlek | Bredd: 180 cm, Längd: 200 cm, Höjd: 39 cm |
| Storlek | 180x200 |
| Ben och medar | Exkl. |
| Packad - botten | Flatpackad i kartong |
| Packad - resårmadrass | Rullpackad |
| Vikt | 75 kg |
| Miljö-och hälsointyg | Varor med denna märkning är tillverkade av en blandning av material från FSC®-certifierade skogar, återvunna material och/eller FSC-kontrollerat trä. Kontrollerat trä kommer inte från FSC-certifierade skogar, men kontrollen minskar risken för att materialet har oacceptabelt ursprung. Titta efter FSC-märkta varor i butik och online. Denna produkt är OEKO-TEX® STANDARD 100 certifierad. Det innebär att varje komponent är testad av oberoende OEKO-TEX®-institut och uppfyller strikta gränsvärden för skadliga ämnen. |
| Kvalitet | BASIC |
| Producent | JYSK A/S Sødalsparken 18, DK-8220 Brabrand JYSK.com |
När du handlar online på JYSK, finns det flera olika leveransalternativ att välja mellan.
Du kan få din order skickad till din lokala JYSK-butik eller direkt hem till dörren med hemleverans.
Click & Collect – kostnadsfritt
Med Click & Collect kan du reservera varor online och hämta upp dem i din lokala JYSK-butik. När du reserverar varor online kommer JYSK att bekräfta att din order är redo för upphämtning inom 30 minuter. Click & Collect är kostnadsfritt och du behöver inte betala dina produkter förrän du hämtar upp dem i butiken.
Köp online - hämta i butik – fri frakt
På JYSK.se hittar du ett bredare sortiment av varor.
Om du vill köpa ”ENDAST ONLINE” varor, kan du lägga en order och betala den på JYSK.se för att sedan hämta upp din order utan extra kostnad i din lokala JYSK-butik.
När din beställning är klar för upphämtning kommer du att bli kontaktad av JYSK. Observera att vissa produkter inte är tillgängliga med detta leveransalternativ på grund av produktens vikt eller förpackningsproblem.
Hemleverans av postpaket – se priserna här
När du handlar online, kan du alltid välja att få din beställning levererad hem till dig, till arbetsplatsen eller till ett annat ställe som passar dig. Våra postpaket skickas via PostNord.
Hemleverans av stora varor – se priserna här
När du handlar större och tyngre varor såsom madrasser, soffor eller andra typer av möbler, kan hemleverans vara att föredra. JYSK samarbetar med välkända och säkra fraktfirmor runt om i världen för att se till så att din leverans kommer fram i tid. Som kund kan du välja att få din beställning levererad till din trottoar/tomt eller köpa till inbärning vilket innebär att din beställning bärs in i det första rummet efter huvudentrén. Du kan välja mellan leverans till trottoaren eller inburen hemleverans till ett rum som du själv väljer.
Endast i butik
Vi är stolta över vårt stora sortiment online. Men ibland kan en specifik vara endast köpas via Click & Collect eller direkt i butik. I vanligaste fall handlar det om ömtåliga varor, utgående varor eller varor som endast sålts under en kortare tid.
Fraktkostnader
Läs mer om våra fraktkostnader.


